Tarihi ve Mimari Doku

Umarım zamanı geldiğinde eserlerime bakan iyi kalpli dostlar çabamın ciddiyetini ve ruhunu gördüklerinde adil bir görüşe ulaşabilir ve adımı anarak benim için dua ederler.
Mimar Sinan, Mimar


İstanbul'daki Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Osmanlı'nın baş mimarı Mimar Sinan tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. 16. yüzyılda (MS 1556-1557) Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'ın (Roxelana) isteği üzerine inşa edilmiştir. Sultanahmet Camii ile Ayasofya arasında eski Zeuxippus (MS 100-200) hamamlarının bulunduğu yerde inşa edilmiştir. Bölge, bir zamanlar Zeus Tapınağı'nın bulunduğu yer olarak da özellikle önemlidir.

Hamam, uzun yıllar kapalı olduğu 1910 yılına kadar faaliyete geçti. Daha sonra yakındaki Sultanahmet Cezaevi'nin dolu olduğu dönemlerde hükümlülerin barınması için kullanılmıştır. Daha sonra kağıt ve yağ için bir depolama yeriydi. İstanbul'un en güzel eserlerinden biri olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı ilk kez 1957-1958 yılları arasında restore edilmiş ve 2007 yılına kadar halı çarşısı olmuştur.

Hamam klasik dönem Osmanlı hamam tarzında inşa edilmiş olsa da, kadın ve erkek bölümlerinin birbirinin ayna görüntüsü olarak aynı eksen üzerine inşa edilmesi Türk hamamı mimarisinde bir yenilikti.

 

   
 
 
    SOSYAL MEDYADA TAKİPÇİMİZ OLUN!